0505 265 86 51 cabir1@yahoo.com

Kapalı Böbrek Taşı Ameliyatı (Perkütan Nefrolitotomi)

Kapalı Böbrek Taşı Ameliyatı – Perkütan Böbrek Taşı Ameliyatı – Perkütan Nefrolitotomi

Böbrek taşı tedavisinde, eğer böbekteki taş ESWL (taş kırma) veya kapalı yöntemler ile (fleksible üreteroskopi) tedavi edilemeyecek büyüklük veya yerde bir taş ise günümüzde en uygun tedavi seçeneği perkütan nefrolitotomi (kapalı böbrek taşı ameliyatı) yöntemidir.

Böbrek Taşı Ameliyatlarında Seçenekler:

1. Geleneksel (ve eski) Açık Böbrek Taşı Ameliyatları: Yan taraftan yapılan yaklaşık 15-20          cm lik bir kesinden cilt kesilir, ciltaltı kesilir, böbreğe ulaşılır, böbrek kesilerek taş alınır;       sonra böbrek dikilir, ciltlatı dokular dikilir, cilt dikilir idi. Bu yöntemde yaklaşık 10 günlük       bir hastanede yatma süresi ve sonrasında eski hale dönebilmek için 3 aylık bir toparlanma         süresi gerekir idi. Uzun süren yatış ve derlenme süreleri, katlanılması gereken ciddi ağrılı     dönemler ve yara izi sıkıntısı nedeniyle günümüzde popülerliğini kaybetmiş bir yöntemdir.

2. Perkütan (Kapalı yöntem ile) Böbrek Taşı Ameliyatı: Sırttan yapılan 1 cm lik bir kesi ile endoskopik (kameralar vasıtasıyla) yapılan böbrek taşı ameliyatıdır. Bu yöntemde böbreğin üzerinden cilde yapılan 1 cm lik bir kesi ile böbreğin içerisine bir iğne ile ulaşılır. Bu iğne üzerinden böbrek içerisine bir çalışma kanalı yerleştirilecek kadar o delik genişletilir ve sonra bu çalışma kanalının içerisinden girilerek böbreğin içerisine ulaşılır ve taşlar bu kanalın içerisinden geçebilecek boyuta inene kadar böbrek içerisinde kırılır. Taşlar forseps denen cihazlar ile toplanır. Takiben sırta yerleştirilen bir drenaj tüpü (nefrostomi) ile idrar ve kan tahliye edilir.

Endoskopik-bobrek-tasi-ameliyati[1]

Hastalar ameliyat öncesi bir gün hazırlıklar için,  ameliyat sonrası da 3-4 gün hastanede yatırılmakta.   Ameliyattan sonra 2. günde nefrostomi kateterlerinden opak madde verilerek yapılan antegrad pyelografi denen böbreğin ve idrar yollarının iyileşip iyileşmediğini kontrol edilen bir film çekilmekte. Filmde bir sorun yoksa nefrostomi kateterini kapatılarak ertesi sabah tamamen çıkarılmakta.